top of page

Relax Now!

Divadlo z všedního dne, z Berlína, Londýna a Prahy.

Inscenace vznikala v Praze, Berlíně a Londýně. Spielraum Kollektiv v ní zkoumá každodenní život hlavních měst. Jak se projevuje fenomén spěchu a současné výkonné společnosti na tělech a pohybech jejích obyvatel? Hledáme identitu ve změti informací a neustálých změn, kde jsou vzdálenosti zanedbatelné a  cíle čím dál nezřetelnější. Kdo se zastaví prohrál. Nebo je právě to první krok k cíli? Relax Now! je divadelní pozastavení nad rychlostí, kterou probíháme dnešním světem. O ztrátě schopnosti přirozené mezilidské komunikace. O kvalitě života. O čase.

 

„Je fascinující pozorovat prostředí, ve kterém se často vyskytujeme, a hledat jeho pravidla. Naše inscenace je pozastavením nad rychlostí, kterou probíháme dnešním světem. A to nemyslím jenom fyzicky. Nejenom že pořád můžeme nebo spíš musíme cestovat -  spěchat z místa A na B - horší je to, co se dennodenně necháme „projíždět“ hlavou.“ Mathias Straub (Spielraum Kollektiv)

 

Přípravy a rešerše projektu probíhaly hojně ve veřejných prostorech, například na berlínském nádraží Ostkreuz a pražském Václavském náměstí. V Londýně se místem inspirace stala turistická zóna v okolí Big Benu nebo čtvrť City of London. Z nasbíraného pohybového materiálu z veřejného prostoru skupina vytvořila vlastní výrazový jazyk.

 

„Chceme vypozorovat, co s námi spěch dělá, a přenést to na scénu. Zajímají nás hlavně ty momenty, ve kterých se lidé přestávají kontrolovat. Vymysleli jsme různé taktiky, jak pozorovat a natáčet lidi pro náš výzkum, aniž by si nás všimli. Ve veřejném prostoru jsou nasazeny všechny naše smysly a základní instinkty. V inscenaci většinou pohybem citujeme situace, které nám připadají výstižné. Pracujeme s projekcí, přinášíme každodenní momenty do divadla a nakládáme je na naše těla“, říká k tvůrčímu procesu Linda Straub.

Premiéru představení uvedlo Divadlo Archa ve spolupráci s pražskou HAMU.

 

Performeři: Rosalin Hertrich (D), Zdenka Josefi (CZ), Josef Mehling (D/USA), Linda Straub (CZ)
Hudba: Myko (CZ)

Video: Rosalin Hertrich, Zdenka Josefi, Josef Mehling, Linda Straub
Scéna, projekce: Mathias Straub (D)

Světelný design: Michal Horáček (CZ)

Supervize: Roman Horák

Koprodukce: Studio DAMÚZA (Barbora Kalinová)

Podpořili: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury, Studio Ton, AMU

Užitečné odkazy:

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz

Trailer (Mathias Straub)

MÉDIA:

Český rozhlas: Lapil vás spěch? Zkuste Relax Now!

Kateřina Grünerová: Recenze Relax Now: Zpomalte, zastavte se a zvedněte oči od mobilu.​


Premiéra: 7./8.9.2016, 20:00 

Reprízy:

7.11.2016, Divadlo Archa, Praha

10. 2. 2017, Divadlo Archa, Praha

16. 2. 2017. České Centrum, Berlin

13. 5. 2017, Venuše ve Švehlovce, Praha
 

Spielraum Kollektiv Relax Now!
bottom of page